Preskočiť na hlavný obsah

Rozdiely medzi hlbinnou a povrchovou ťažbou uhlia

Hnedé uhlie a lignit sa dá ťažiť v zásade dvomi spôsobmi.
Hlbinne a povrchovo.

Podzemná lignitová baňa Foto Viktor Macha 

povrchová uhoľná baňa ,zdroj: internet


To, či sa bude ťažiť povrchovým lomom alebo hlbinne, určuje dvojica hlavných parametrov ložiska.
Je to hrúbka sloja a hĺbka, v akej leží pod povrchom. Vzájomný pomer týchto dvoch veličín v zjednodušenom výpočte určuje takzvaný skrývkový pomer  , na základe ktorého sa pri ložisku hnedého uhlia rozhoduje, či bude na ložisku povrchová baňa alebo podzemná baňa.

Skrývkový pomer je:
hrúbka sloja uhlia v metroch v pomere k hrúbke vrstvy hornín nad slojom.

Všeobecne platí: ak je skrývkový pomer  nad 1:10 , teda napríklad 1: 12  povrchová ťažba ekonomicky nemôže vyjsť pozitívne, ak chceme, alebo musíme úžitkový nerast - uhlie- ťažiť, treba ho v takom prípade ťažiť podzemne, ak nerast potrebujeme.

Ak máme 2 metre uhlia pod 30 m vrstvou hornín od povrchu , potom je skrývkový pomer 2:30 = po zjednodušení 1:15 .
Ak skrývkový pomer prevedieme na kubíky, potom na každý kubický meter uhlia musíme odbágrovať a niekam odviezť 15 kubických metrov jalovej horniny. To sa neoplatí.
Podobne iný príklad:
Ak máme 10 metrov hrubý sloj v hĺbke 90 metrov pod povrchom, skrývkový pomer je 10:90 , po zjednodušení 1:9 - na každý kubík alebo ak chcete tonu uhlia, musíme premiestniť 9 kubíkov/ ton jaloviny.
 To je už na zváženie, pri takom skrývkovom pomere by sa povrchový lom možno oplatilo založiť, záleží na tom, akej kvality uhlie je, a aké veľké ložisko máme.

Pri Slovenských hnedouhoľných baniach je skrývkový pomer väčšinou 1:40 - 1:100, čiže lomové povrchové dobývanie by sa nedalo použiť, musí sa ťažiť podzemným spôsobom.

Oba systémy ťažby majú svoje výhody aj nevýhody.

PODZEMNÉ DOBÝVANIE UHLIA:
  • je nákladnejšie, výsledkom je vyššia cena tony uhlia
  • je obmedzené na menšie ročné ťažby
  • má vyššie nároky na počty zamestnancov
  • vyššie náklady na odvodňovanie, vetranie, dopravu materiálu
  • vyššia úrazovosť na tonu uhlia (vyplýva z množstva zamestnancov aj náročnosti práce)
  • podstatne nižšie vplyvy na životné prostredie,
  • oveľa nižšia prašnosť
  • nevznikajú rozsiahle mesačné krajiny
  • tvorba mokradí, jazier a močarín považovaných za najcennejšie ekosystémy
  • nízke náklady na rekultivácie po skončení ťažby
  • nízky záber pôdy, povrchové štruktúry - lesy, rieky, polia, lúky sa nemenia, poškodenia sú v razantne menšom rozsahu než pri otvorenom povrchovom lome
POVRCHOVÉ DOBÝVANIE
  • je lacnejšie, preto že sa nemusia vyrábať drahé podzemné banské diela, stavajú sa  len cesty a železnice, zamestnáva len pár stovák zamestnancov. Platí to však len pre ložiská s hĺbkou ložiska záujmového nerastu do 100 metrov
  • možnosť veľkoťažby, až desiatky miliónov ton ročne z jednej veľkobane
  • podstatne vyšší vplyv na životné prostredie - vznik mesačnej krajiny, vysoká prašnosť, úplná zmena povrchovej situácie a biotopov, používaných je veľa dieselových motorov: rýpadlá, nákladné autá, buldozéry
  • vysoké náklady na rekultiváciu povrchu
  • úplná zmena celého ekosystému na povrchu, totálna zmena hydrológie na povrchu aj v podzemí 
Ekonomika všetkých hnedouhoľných a lignitových baní sa odvíja od jedného základného princípu: Tepelná elektráreň na hnedé uhlie a lignit musí byť postavená čo najbližšie k bani - či už povrchovej alebo podzemnej.
Keby bola elektráreň vzdialená od bane desiatky alebo stovky kilometrov, na cenu uhlia z bane sa nabalia dopravné náklady a ekonomika takého energetického uhlia je v mínuse.

Pri väčšine zahraničných podzemných a povrchových baní na uhlie sa často vyskytuje jeden fenomén, ktorý na Slovensku nemáme a nepoznáme - horiace haldy jaloviny.
Pri dobývaní uhlia či už v podzemí alebo na povrchu sa často dostáva významná časť uhlia do banských odpadov - háld jaloviny.
Denne sú to - v závislosti od veľkosti ťažobnej kapacity bane - desiatky až tisíce ton uhlia. Preto že každé uhlie je viac alebo menej náchylné na samovznietenie, haldy na Mostecku, Ostravsku, Poľskom Sliezsku, Sasku začínajú po nejakom čase tlieť a horieť.
Pri tom sa do vzduchu uvoľňuje prakticky celá Mendelejevova tabuľka prvkov a rôznych organických a anorganických zlúčenín.

Menujme napríklad: selén, olovo, bizmut, a celá plejáda ťažkých kovov v plynnej forme, amoniak, chloroform, chlorovodík, nasýtené a nenasýtené uhľovodíky, tisíce ton CO2, CO, tuhých dymových čiastočiek denne.

Tento jav na Slovensku prakticky nepoznáme.
Slovenské uhoľné haldy nehoria a netlejú.

Ak sa u nás niečo samovznieti, je to zvyčajne skôr skládka komunálneho odpadu.
 Keďže tunajšie uhlie má vyššiu vlhkosť a na haldy odpadovej horniny sa ho nedostáva toľko ako v iných baníckych oblastiach za našimi hranicami a vo svete, nezapáli sa samo od seba.
Naopak.

Slovenské uhoľné haldy sa veľmi rýchlo pokrývajú kríkmi a stromami aj bez potreby rekultivácii a výsadby stromov, stačí ich rozhŕňaním upraviť do požadovaných tvarov a sklonov. Jalový íl a sopečné podložné horniny (tufy) sa pôsobením dažďa spolu s pôsobením humínových kyselín z uhlia stávajú bohatou pôdou s dobrou zádržou  dažďovej vlahy.
Uhlie zo Slovenských ložísk pôsobí rovnako, ako keď do obyčajnej zeminy v záhrade primiešate dobre vyzretý  kompost alebo množstvo rašeliny.

V tlači sa často stretávame s porovnávaním ceny za lignit z povrchového veľkolomu a ceny za lignit z podzemnej bane.
 To je však porovnávanie neporovnateľného.
Ak by ste aspoň nahrubo chceli porovnávať ceny lignitu zo slovenských podzemných baní, museli by ste ich porovnávať s cenami lignitu z iných podzemných lignitových baní, s približne podobnými parametrami sloja/slojov uhlia. Povedzme bývalú baňu Kohinoor v Česku.  Napríklad podzemnú baňu Velenje v Slovinsku nemožno brať celkom ako porovnateľnú, preto že Slovincom nadelila príroda ložisko lignitu, ktoré je hrubé 170 metrov, a preto sú ich dobývacie steny prakticky na rovnakom mieste  už desiatky rokov, nemusia sa nijako presúvať, manévrovať medzi tektonikami a podobne.

Asi ťažko budete môcť porovnávať cenu betónu z Vašej domácej miešačky s cenou betónu z veľkovýrobne betónu, ktorú Vám privezie domiešavač napríklad z Holcim-u. Ceny vstupných surovín aj pomer manuálnej práce u oboch betónov sú niekde úplne inde.

Koniec koncov, v Európe a pokiaľ viem aj vo svete, neexistuje niečo také ako trh s energetickým lignitom.
Neobchoduje sa s ním, nie je komoditou na svetových trhoch.
Nenájdete žiadne porovnania a grafy vývoja cien niečoho, čo sa obchoduje len vnútorne.

Ak Vám niekto začne tvrdiť, že lignitové uhlie do miestnej elektrárne by bolo lepšie voziť zo zahraničia, tak sa ho vždy spýtajte, čo všetko to uhlie obsahuje.
 Preto že české, nemecké a poľské lignity často obsahujú aj špeciálne bonusy, ktoré nezachytí  žiadny ekologizačný blok slovenskej elektrárne, ani tých zahraničných.
 Napríklad ortuť, kadmium a podobné lakocinky.

Všetky príspevky nájdete, ak si do  internetového vyhľadávača zadáte:
baneaenergia.blogspot.sk

Komentáre

Obľúbené príspevky

Inštalovaný a reálny výkon elektrární

Pokiaľ ste toho názoru, že inštalovaný a skutočný výkon elektrární je jedno a to isté, ste bohužiaľ na omyle. Vezmime si príklad takého bicyklového dynama. Dnes sa už bicyklové dynamá na osvetlenie bicyklov síce využívajú málo, preto že jednorazové aj nabíjacie baterky sú lacné a dnes sú už dostupné na každom rohu, ale snáď si ešte vie každý bicyklové dynamo predstaviť. Dynamo je - medzi nami - omnoho ekologickejšie ako akékoľvek baterky. Nemusíte si kupovať každý týždeň nové, nie je náročné na údržbu, vydrží desiatky rokov, nevybíja sa, ak je raz namontované tak je pripravené na použitie kedykoľvek. Je plne recyklovateľné a neznečisťuje životné prostredie. Na rozdiel od bateriek oveľa menej vyčerpáva nerastné zdroje. Jedinou nevýhodou cyklodynama je, že keď stojíte, tak s bicyklom nesvietite. Cyklistické dynamo zo stránky všeprokolo.cz Ak ste dávali pozor na fyzike, tak viete, že dynamo je mechanický zdroj elektrického jednosmerného prúdu. Rozkrútením dynama, na ktorého rotore

Prehľad okamžitej výroby a dovozu elektriny na Slovensku

Konečne sme sa dočkali, a pre celú EÚ a dokonca aj časť sveta funguje internetová stránka, na ktorej môže ktokoľvek vidieť stav energetiky v tej ktorej krajine. Koľko sa vyrába podľa zdrojov aj koľko sa skadiaľ dováža pre každú krajinu Nás samozrejme zaujíma Slovensko. To nájdeme tu: https://www.electricitymap.org/?countryCode=SK&page=country&solar=false&remote=true&wind=false Stránka sa primárne zaoberá tzv. uhlíkovou intenzitou výroby elektriny, teda koľko gramov CO2 vyprodukuje tamojšia elektrárenská sústava na jedného obyvateľa. Tým že na Slovensku je vysoký podiel vodných a jadrových elektrární, je uhlíková intenzita pomerne nízka. Stránka po kliknutí na internetový link vyššie vyzerá takto, ak myšou prejdete a kliknete na Slovensko:  Ukáže sa Vám tabuľka vľavo, ktorá ukazuje na to koľko % ide z nízkoemisných a obnoviteľných zdrojov. Keď na hlavnej mape nabehnete myšou na Slovensko, všimnite si, že cez hranice idú také meňavé mnohošípky. To ukazuj

Banícky stav cti netratí! Čo vlastne banícky stav je?

Sme baníci. Generácie našich dedov a pradedov ťažko pracovali v hlbinách podzemia, a pracujeme v nich aj my. Pracujeme v podzemí pre to, že niekto to robiť musí, a my sme si vybrali takéto ťažké zamestnanie, na ktoré sme hrdí.  Pracovali sme a pracujeme v baniach pre to, aby mal štát suroviny na prvovýrobu, aj aby bolo dosť tepla a elektriny pre každého kto v baniach nerobí a nerobil. Možno sa Vám to zdá čudné, ale my sme na svoju prácu hrdí. Preto že robíme prácu, ktorú by robil málokto z tých ľudí čo sú hore na božom svetle, povrchovej väčšiny.  Slovensko je z veľkej časti spojené s baníckou minulosťou.  Od západných výbežkov Karpát až po východné slovensko, od okrajov Podunajskej Nížiny až po vrchol Kriváňa , všade sú nejaké bývalé bane.  Mnoho našich historických miest, na ktoré sme ako Slováci hrdí, vyrástlo na cenných surovinách, ktoré baníci v pote tváre vynášali z podzemia.  Sláva histórie mnohých našich slovenských miest prešla na počiatku mozoľn

Necháme si uhlie ako zdroj energie Slovenska do budúcnosti?

Je všeobecne známa vec, že i ľudia sa dokážu hlavne na internetových diskusiách "fundovane" vyjadrovať k akémukoľvek problému, hoci o odbore , ku ktorému zaujímajú stanovisko, skoro nič nevedia. Každý je v čase majstrovstiev sveta odborníkom na futbal alebo hokej, preto že rozozná puk od lopty, a za dedinou ako chlapec tieto športy aktívne prevádzkoval. Sme odborníci aj na cyklistiku, preto že mám v kôlni starú Ukrajinu. Rovnako sa roja odborníci s vyhranenými názormi na energetiku, lebo vedia, že elektrický prúd v zásuvke na Slovensku má 220 alebo 380 Voltov, vedia založiť do lampáša baterky správnym smerom a na bycikli mali kedysi dynamo, čo je vlastne taká malá elektráreň. Podobne si môžeme prečítať stanoviská samozvaných "expertov na baníctvo" s "praxou", preto že už predminulé prázdniny navštívili banský skanzen a fárali s lampou do podzemia, čo sa v ich ponímaní skoro rovná diplomu banského inžniera. Stretávame sa často  s názormi rýchlokvasený

Prečo sú baníci na svoju ťažkú prácu hrdí

Tiež patríte k tým, ktorí si myslia, že práca baníka spočíva najmä v kopaní uhlia krompáčom, zbíjačkou a lopatou?  Nechápete prečo sú baníci na svoju drinu hrdí? V takom prípade tu máme pre Vás poučné čítanie. Pokiaľ si teda naozaj myslíte, že väčšina práce baníka spočíva v presúkavaní a plazení sa po nízkych a úzkych chodbách v uhlí, a na pracovisku vysekávaní uhlia zo steny krompáčom či zbíjačkou, tak to je potom vážna vec. Pravdepodobne tak vážna, že by si vyžadovala odborné vyšetrenie u špecialistov. Preto že v takom prípade zrejme mávate záchvaty retrofílie. Retrofília je chronická nemoc, ktorá  sa prejavuje tým, že poznanie a technické vedomosti postihnutého sa zasekli na úrovni päťdesiatich až šesťdesiatich rokov dvadsiateho storočia, a neschopnosťou rozoznať, že technický rozvoj  pokrok napredoval ďalej. Ak si dnešného baníka predstavujete ako účastníka Stachanovského hnutia zo starých ruských dokumentov, tak máte jasné príznaky.  Našťastie mám pre vás aj dobrú správu -