Preskočiť na hlavný obsah

Možno hnedouhoľnú baňu zakonzervovať?


V internetových diskusiách na prostredí webu sa objavujú často tvrdenia, že naše hnedouhoľné bane treba zakonzervovať a nechať si ich ako zálohu na horšie časy.
Keď bude zle, napríklad keď nám Rusko zavrie plynovod, baňu otvoríme, spustíme dobývanie a budeme mať energiu z vlastných zdrojov.
Prosím Vás , treba si uvedomiť jednu zásadu - baňa na uhlie nie je ako stodola, do ktorej vojdem, keď mi raz za pol roka treba naštartovať traktor.
Podzemná uhoľná baňa nie je ani ako zamknutá výrobná hala , ktorú odomknem, vyvetrám zapnem hlavný istič a začnem vyrábať napríklad na sústruhoch nejaký výrobok.

Každá  podzemná baňa funguje v úzkom napojení na prírodu, jej sily a zdroje.
Pri rudnej bani si vieme predstaviť jej konzerváciu - stačí v nej mať pustené čerpanie vody, preto že horniny v rudnej bani sú spravidla pevné. S prižmúrením oboch očí si to viem predstaviť aj na čiernouhoľnej bani. Nebaníci neprižmurujú oči a myslia, že takzvaná konzervácia hnedouhoľnej bane je ízy a dobrý, rozumný návrh.

Hnedouhoľná baňa je predovšetkým živý organizmus, ktorý neustále pracuje prírodnými silami proti nášmu úsiliu. Ak ju prestaneme neustále udržiavať a prevádzkovať, rýchlo sa dostane do vážneho ohrozenia na svoje neduhy.
Teraz Vám predstavím, čo sa stane s hnedouhoľnou baňou ktorú by sme si chceli "odložiť na horšie časy"

Väčšina laikov si totiž neuvedomuje, že uhoľné bane a ich živé časti sa dennodenne prehliadajú banskými technikmi, a že bane tohto typu sú neustále pod kontrolou, sviatok, či piatok.

Vytiahnime teda zo šachtovnej čerpacej stanice čerpadlá, vypnime vetranie a ľudí pošlime na platenú dovolenku.
Do jedného mesiaca začne baňa na niekoľkých miestach horieť, preto že uhlie väčšiny našich baní má silnú náchylnosť na samovznietenie. Od vzniku prvého požiaru dôjde do jedného týždňa k sérii výbuchov a je definitívne po bani. Budete potrebovať stovky miliónov Euro , tisícku pracovníkov a aspoň dva roky, aby ste ju dali znova do kopy.

Povedzme teda, že aby sme takému vývoju predišli, predtým uzavrieme nepriedušne všetky miesta, ktoré by mohli samovznietením chytiť horieť.
To znamená všetky miesta kde je uhlie. Kyslík sa vyčerpá a nebudú výbuchy ani plameň. Miesta, ktoré vedú k uhliu - stenám či porubom - budú ale potom bez kontroly a bez odvodňovania.

V niektorých miestach kde slzí banská voda do chodieb sa začne proces, ktorému sa hovoríme bobtnanie počvy (počva je podlaha, spodok banskej chodby). Ílovité minerály v podložnej hornine,  ktoré prídu do kontaktu s vodou, začnú naberať na objeme a polo-plastické stvrdnuté ílovce začnú tlačiť na výstuž chodieb. Je to síce pomalý proces rádovo trvajúci mesiace, zato je však nezvratný a má pre neznalých prakticky nepredstaviteľnú silu.
Ak ste videli fotografie, kde mäkké hríby prerazili betón alebo asfalt, tak toto je niečo podobné. Tlak z napučiavania hornín za pár mesiacov zdeformuje masívne oceľové profily na nepoznanie, poláme betónové pažnice a chodby uzavrie - zaškripne ich ako keď doma stúpite na záhradnú hadicu.  Bobtnaniu neodolá ani betónová, ani drevená či oceľová výstuž. Neskutočný tlak všetko zlikviduje, potrhá, rozmliaždi.

Aby ste mali aspoň približnú predstavu akú silu predstavujú tlaky v uhoľnej bani je tu názorná fotka z Novák. Po stranách v popredí sú nové oceľové kruhy výstuže v rekonštruovanej chodbe. Tie "okuliare" alebo ležatá osmička v strede , v pozadí je tlakom zdeformovaná kruhová výstuž chodby z rovnakých oceľových profilov ako sú tie v popredí. Každy jeden z takých kruhov znesie tlak niekoľko sto ton - bez deformovania. Keď je však tlak priveĺký, neodolá ani hrubá oceľ a kruhový prierez sa za pár týždňov zmení na ležatú osmičku. 
V neposlednom rade  veľké banské stroje a komplexy- dobývacie steny- pripravené na dobývanie uhlia nemôžete nechať v bani stáť len tak, nečinne.
Banské prostredie je agresívne, vzduch vlhký a kyslý.
Do veľkých aj malých elektromotorov, stykačov a vypínačov v nečinnosti sa dostane vlhkosť aj keď sú vodotesné, do mechanických častí sa zahryzne hrdza, po pár mesiacoch státia sú už nepoužiteľné, musia sa rozobrať, vyčistiť a poskladať.
Tiež pôvodne kruhová chodba v uhlí v profile 3,5 metra. Zdeformovaná a vyplnená horninami z bobtnania podložia. Ešte sa ňou dá prepchať, ale je otázkou len niekoľko týždňov, kedy sa celkom zdeformuje a uzavrie. Foto: HBP

Tak že ak Vás napadne idea, že sa podzemné hnedouhoľné bane dajú konzervovať na horšie časy, rýchlo sa uštipnite, preto že sa vám zrejme sníva.
 Nedá sa to, lebo prírodné procesy účinkujú v podzemí proti ľudskému úsiliu, a nikto nedokáže dlhodobo vzdorovať  pôsobeniu síl prírody.
Príroda chce dutiny v horninách zavrieť a vyhojiť voľnými horninami.
A to presne matka Zem robí, v uhoľných baniach trvá len pár mesiacov to, čo v rudných baniach v pevnej skale trvá desiatky až stovky rokov.

Nápady druhu - využívajme podzemie uhoľnej bane ako zásobník na pitnú vodu sú z podobnej scifi dimenzie ako nechávanie hnedouhoľnej podzemnej bane na horšie časy - najprv by ste museli celú baňu v podzemí vodotesne obetónovať. Hrubým odhadom nákladom aspoň 500 miliónov € na jeden úsek.

 Iný fantasti radia - tak šachty vedúce na povrch utesnime a budeme baňu používať ako zásobník zemného plynu. Bohužiaľ, bez špeciálnych miliardových investícii sa nedá urobiť ani to. Podzemné zásobníky musia byť aj v pevných horninách utesnené špeciálnymi nástrekmi a následne vybetónované osobitnými druhmi betónov.
Žiadny lacný špás.

Uvedomte si prosím jedno - s takýmito horúčkovitými fantazmagóriami vyšinutých, akože mysliteľov sa väčšie banské organizácie stretávajú aspoň raz ročne.
Ak je návrh v niečom úplne nový, vždy sa najprv preveruje.
Ak sa jedná o starý myšlienkový úlet v novom šate, ide k šípkam.

Na záver dám ešte jednu doplňujúcu informáciu. Hnedouhoľná baňa sa zakonzervovať na horšie časy dá. Tak ako to plánujú urobiť Nemci.
Platí to však len pre povrchové lignitové a hnedouhoľné povrchové bane. Po zastavení ťažby sa sloj prihrnie jalovinou, urobí sa čiastočná rekultivácia, a po investovaní pár sto miliónov € do jej znovuotvorenia sa aj po celých dekádach dá pokračovať v ťažbe.
To ale platí len pre povrchové hnedouhoľné a lignitové bane. Také u nás na Slovensku už dávno nemáme. Podzemné bane na lignit a hnedé uhlie sa konzervovať nedajú.
Nenávratne sa zničia.
Howgh! - dohovoril som!

Všetky príspevky nájdete, ak si do  internetového vyhľadávača zadáte:
baneaenergia.blogspot.sk


Komentáre

Obľúbené príspevky

Prečo sú baníci na svoju ťažkú prácu hrdí

Tiež patríte k tým, ktorí si myslia, že práca baníka spočíva najmä v kopaní uhlia krompáčom, zbíjačkou a lopatou?  Nechápete prečo sú baníci na svoju drinu hrdí? V takom prípade tu máme pre Vás poučné čítanie. Pokiaľ si teda naozaj myslíte, že väčšina práce baníka spočíva v presúkavaní a plazení sa po nízkych a úzkych chodbách v uhlí, a na pracovisku vysekávaní uhlia zo steny krompáčom či zbíjačkou, tak to je potom vážna vec. Pravdepodobne tak vážna, že by si vyžadovala odborné vyšetrenie u špecialistov. Preto že v takom prípade zrejme mávate záchvaty retrofílie. Retrofília je chronická nemoc, ktorá  sa prejavuje tým, že poznanie a technické vedomosti postihnutého sa zasekli na úrovni päťdesiatich až šesťdesiatich rokov dvadsiateho storočia, a neschopnosťou rozoznať, že technický rozvoj  pokrok napredoval ďalej. Ak si dnešného baníka predstavujete ako účastníka Stachanovského hnutia zo starých ruských dokumentov, tak máte jasné príznaky.  Našťastie mám pre vás aj dobrú správu -

Rozdiely medzi hlbinnou a povrchovou ťažbou uhlia

Hnedé uhlie a lignit sa dá ťažiť v zásade dvomi spôsobmi. Hlbinne a povrchovo. Podzemná lignitová baňa Foto Viktor Macha  povrchová uhoľná baňa ,zdroj: internet To, či sa bude ťažiť povrchovým lomom alebo hlbinne, určuje dvojica hlavných parametrov ložiska. Je to hrúbka sloja a hĺbka, v akej leží pod povrchom. Vzájomný pomer týchto dvoch veličín v zjednodušenom výpočte určuje takzvaný skrývkový pomer   , na základe ktorého sa pri ložisku hnedého uhlia rozhoduje, či bude na ložisku povrchová baňa alebo podzemná baňa. Skrývkový pomer je: hrúbka sloja uhlia v metroch v pomere k hrúbke vrstvy hornín nad slojom. Všeobecne platí: ak je skrývkový pomer  nad 1:10 , teda napríklad 1: 12  povrchová ťažba ekonomicky nemôže vyjsť pozitívne, ak chceme, alebo musíme úžitkový nerast - uhlie- ťažiť, treba ho v takom prípade ťažiť podzemne, ak nerast potrebujeme. Ak máme 2 metre uhlia pod 30 m vrstvou hornín od povrchu , potom je skrývkový pomer 2:30 = po zjednodušení 1:15 . Ak

Inštalovaný a reálny výkon elektrární

Pokiaľ ste toho názoru, že inštalovaný a skutočný výkon elektrární je jedno a to isté, ste bohužiaľ na omyle. Vezmime si príklad takého bicyklového dynama. Dnes sa už bicyklové dynamá na osvetlenie bicyklov síce využívajú málo, preto že jednorazové aj nabíjacie baterky sú lacné a dnes sú už dostupné na každom rohu, ale snáď si ešte vie každý bicyklové dynamo predstaviť. Dynamo je - medzi nami - omnoho ekologickejšie ako akékoľvek baterky. Nemusíte si kupovať každý týždeň nové, nie je náročné na údržbu, vydrží desiatky rokov, nevybíja sa, ak je raz namontované tak je pripravené na použitie kedykoľvek. Je plne recyklovateľné a neznečisťuje životné prostredie. Na rozdiel od bateriek oveľa menej vyčerpáva nerastné zdroje. Jedinou nevýhodou cyklodynama je, že keď stojíte, tak s bicyklom nesvietite. Cyklistické dynamo zo stránky všeprokolo.cz Ak ste dávali pozor na fyzike, tak viete, že dynamo je mechanický zdroj elektrického jednosmerného prúdu. Rozkrútením dynama, na ktorého rotore

Ako SEPS reguluje slovenskú rozvodnú sieť?

Asi je Vám známe, že silová elektrina sa nedá priamo uskladňovať. Uskladňovať si môžete elektrinu zo svojej malej domácej elektrárničky - napríklad veternej vrtuľky alebo strešných solárnych panelov cez regulačnú jednotku a prúdový a napäťový menič trebárs v niekoľkých batériách z nákladného automobilu. Prípadne si môžete od Elona Muska kúpiť veľkú nástennú Li-Ion nabíjaciu baterku veľkú ako priemerná chladnička, ak teda máte nejakých 5-10 tisíc Euro nazvyš. Vo veľkom meradle sa ale elektrina uskladňovať ekonomicky nedá a ani sa to v skutočnosti zatiaľ nikde nerobí. Síce som pred nejakou dobou čítal o tom, že New-Yorská elektrárenská spoločnosť ide budovať velikánsku 10 MW oloveno-kyselinovú batériu pre prípad náhlych výpadkov, ale asi sa to neosvedčilo v praxi. Problémom však je, že Európsko Únijným politikom pred mnohými rokmi niekto natáral, že uskladňovanie silovej elektriny už-už bude, že treba vyriešiť pár technických problémov, a budeme môcť bez problémov skladovať stovky

Musí sa domáce vraj nekvalitné uhlie "polievať mazutom"?

V uplynulom roku 2016 a v roku 2017 sme na Slovensku zaznamenali prudký spád dezinformácii a intenzívne prehánky vyložených blbostí v masmédiách ohľadom domácich uhoľných baní a tepelných elektrární. Domáce slovenské hnedé uhlie a lignit je vraj nekvalitné, málo výhrevné a údajne ho treba polievať tonami mazutu, aby vôbec horelo; hovoria nám niektoré é osoby. Neinformované masmédiá takéto informačné paškvily s nadšením šíria, dúfajúc v čo najväčšiu sledovanosť a čítanosť, hoci niektoré navonok demonštrujú, že zároveň bojujú proti hoaxom a dezinformáciám. Ak to narýchlo porátame, tak do podčiarknutej vety vyššie sa podarilo vtesnať na jednu kôpku až tri nahlúple dezinformácie. Pozrieme sa teda bližšie, kde je realita a čo sú tendenčne šírené nezmysly a výmysly. Kto chce preverovať informácie, ten si na internete ľahko nájde nezávislé zdroje dát, aj napríklad o tom, ako to je s kvalitou domáceho Slovenského uhlia na Slovensku, jednoduchým porovnaním parametrov uhlí doma a v zahr

Cudzie uhlie do ENO?

Ďalším častým nápadom laikov  a internetových rozumbradov je to, že do kotlov ENO môžeme ládovať uhlie z iných revírov, napríklad z Česka, Poľska alebo Nemecka. Kotly Elektrárne Nováky či presnejšie Zemianske Kostoľany si predstavujú ako  šporhelt v kuchyni u babky, alebo jej kachličky - Peterky v prednej izbe. Na internete sa často realizujú svojimi výplodmi rôzni 25 - 30 roční akože-experti, a k téme zmeny paliva pre elektrárne dávajú radobyfundované stanoviská ľudkovia, ktorí v praxi nedokážu rozkúriť ani len ten babkin šporhelt, či v prírode založiť oheň z mokrého dreva. schéma elektrárne na práškové uhlie zo stránky climatech.wiki. Toto je schéma tzv. superkritickej tepelnej elektrárne, ktorá pracuje na rozdiel od subkritickej s vyššími tlakmi aj teplotou pary, ale schéma je podobná usporiadaniu v Novákoch Ak veríte takým "odborným" stanoviskám , potom Vás zrejme nepríjemne prekvapí fakt, že obrovské kotly každej tepelnej elektrárne sú postavené na jeden konkr