Preskočiť na hlavný obsah

Nakupujete zelenú elektrickú energiu?

V dnešnej dobe už distribučné spoločnosti elektriny ponúkajú možnosť nakupovať čisto zelenú energiu. Nakupujete od nich ale naozaj elektrinu z ekologických zdrojov, alebo si priplácate za mačku vo vreci neurčitej farby? Túto tému poriešime v tomto blogu.

Obnoviteľné zdroje sú v kurze, sú módne, a na rovinu povedané viacmenej pomáhajú životnému prostrediu. Presne tak ako je napísané - niektoré viac, niektoré menej.
Je jasné, že na módnej zelenej vlne surfuje kadekto - a priznajme si - hlavne so zámerom podľa možnosti nafutrovať si vlastnú kešeňu.
Tá bystrejšia menšina ľudstva si uvedomuje, že menej bystrá väčšina ľudstva sa dá nahovoriť na kadečo, a prípadne aj za to dôverčivo zaplatiť.
Tak prečo sa nezviesť, a nechať si platiť za vieru v niečo dobré, čisté, ducha povznášajúce, a dobrý pocit zákazníka, že urobil niečo pre záchranu tejto planéty?

To je bohužiaľ presne to, čo robia  (nepochybujeme, že s čistým srdcom a dobrým úmyslom) tí, ktorí sa nechali ukecať na prechod na garantovanú zelenú energiu vo svojich zásuvkách.

Elektrina v zásuvkách, ako sme si už viackrát opakovali - nemá na sebe žiadny dres. Ani zelený ekologický, ani modrý vodný, ani žltý solárny, červený jadrový, či čierny uhoľný. Elektrika v zásuvke je jednoducho elektrika: 220 Voltov alebo 380 voltov.
Neexistuje žiadny merací prístroj, s ktorým by prišiel niekto ku vám, pichol by kolíky do zásuvky a mohol Vám povedať - vy tu máte 25% elektriky z obnoviteľných zdrojov a 75% elektriny z  neobnoviteľných zdrojov.

Viete prečo to tak je? Písali sme o tom už mnohokrát:
Lebo nikto z predajcov energii nedokáže obísť či oklamať fyziku a všeobecne ani prírodné zákony. Tak ako nikto nikdy nedokázal vyvrátiť zákon o zachovaní energie pri akejkoľvek sústave strojov, a preto ako ľudstvo dodnes nemáme žiadne perpetuum mobile, tak rovnako doteraz nikto nedokázal obísť ani Kirchhoffove zákonitosti toku elektrického prúdu.


Jeden zo základných Kirchhoffových zákonov hovorí, že elektrický prúd odteká z miesta prebytku - teda miesta výroby - do miesta jeho nedostatku -teda na miesto spotreby cez vodiče kladúce toku elektriny najmenší odpor. Preložené do bežnej reči to hovorí o tom, že elektrina tečie vždy čo najkratšou cestou od elektrárne ku spotrebiču po čo najhrubších drôtoch.

Ak máte spotrebiče , ktoré "žerú" veľa elektriny, zásobujú ich hlavne okolité zdroje elektriny v najbližšom okolí. To znamená, že ak ste pripojení na verejnú sieť - rozvod elektriny - prúdi do vašej zásuvky mix elektriny z rôznych zdrojov - podľa toho, ktoré veľké elektrárne sú vo Vašom okolí, povedzme do 200 kilometrového kruhu od vás, v danej hodine v prevádzke.
Vo vašej zásuvke máte každú hodinu odberu elektrického prúdu iný koktejl elektrín s rôznych zdrojov.
Žiadne rozvodné závody vám , ani keby chceli, na verejnej sieti rozvodu elektriny nedokážu zaručiť elektrinu len z obnoviteľných zdrojov. Preto že ste pripojení na elektrické rozvody, ktoré zmiešavajú elektrinu pochádzajúcu z rôznych zdrojov do jednej elektriny. Ak Vám niekto "zaručuje výhradne zelenú elektrinu" , tak Vás "trochu dezinformujú" , ale pre dobrý pocit sa dá aj ten príplatok zniesť, však?

Existujú len dva možné scenáre, ako Vám môže niekto (HOCIKTO) zaručiť čisto zelenú elektrinu:

  • Prvým scenárom ako môžete mať naozaj výhradne zelenú elektrinu je ten, že si tú obnoviteľnú elektrickú energiu vyrábate pre seba vy sami. Teda máte na streche fotovoltaické panely, na záhrade malú čínsku veternú vrtulu, a v ideálnom prípade na potoku na konci pozemku ešte aj malú vodnú turbínku ktoré Vám všetky spolu nabíjajú veľkú drahú batériu v pivnici.   
  • Druhý možný scenár , pri ktorom by Vám distribučky naozaj mohli garantovať dodávky výhradne zelenej elektriny, by bola hypotetická možnosť, že by mali distribučné spoločnosti naťahané extra vedenia káblov či drôtov na stĺpoch od ekologických zdrojov priamo k spotrebiteľom, ktorí si za to zaplatia. 
To by ale muselo znamenať, že všetky drôty a káble by museli byť zdvojené, a nikde by sa nespájali s tými drôtmi a káblami s neobnoviteľnými zdrojmi elektriny.
Položme si otázku :kto by zaplatil zdvojenie všetkých elektrických rozvodov do každej obce, štvrti, mesta, dediny, pričom jeden z rozvodných káblov by bol zelený a ten druhý mixom neobnoviteľnej elektriky?
No zákazník predsa! A bola by to v pložke faktúry za elektrinu každomesačne pálka, že by Vám pri pohľade na faktúru vybuchli oči a skratovali by vám mozog.

Stavili by sme sa, že premýšľavcov z radov čitateľov, ktorí predsa len dačo pochytili na základnej škole z fyziky napadlo: "A nedala by sa elektrina z rôznych zdrojov vo vedení oddeľovať? " "Napríklad rozdielnymi frekvenciami ako kanály v televíznej anténe?"
Dobrá otázka, ak Vás napadla.
Odpoveď je  bohužiaľ jednoznačná: Nedala!

Elektrina v elektrických rozvodoch silnoprúdu striedavého napätia má len jednu frekvenciu na celom svete :50 Hertzov. Všetky naše spotrebiče na celom svete sú vyrobené na túto frekvenciu. Pri iných frekvenciách nefungujú alebo sa rovno nenávratne pokazia.

Realita o tom, aká elektrina prevažuje v našej sieti teraz, v túto hodinu, keď príspevok čítate, je tu: https://www.electricitymap.org/?countryCode=SK&page=country&solar=false&remote=true&wind=false

Preto neexistuje žiadny druhý scenár, a ak si platíte garantovaný odber zelenej elektriny od distribučky, platíte si svoju vlastnú ilúziu - oni z distribučky Vám len dodávajú/predávajú legendu, a nechali Vás domýšľať si svoju vlastnú verziu, ako pomáhate planéte.
Tak to v živote chodí, a trh len reaguje ponukou tam,  kde je dopyt. Chcete "zelenú energiu" zo siete? Predajú Vám ju za mierny príplatok. Vy ale nemáte šancu skontrolovať to, a priplácate si dobrý pocit

Ak nemáte vlastné elektrárničky, čistú zelenú energiu v zásuvke nemáte, lebo fyzika nepustí.


Ozaj, nechcel by niekto elektrinu z elektromagnetického vlnenia vesmíru, napríklad z niektorého pulzaru podľa vlastného výberu? Práve nám napadla taká obchodná príležitosť, dodali by sme Vám anténu, zosiľňovač , prijímač a garanciu dodávky elektriny z vesmíru...
Samozrejme žartujeme.
Bohužiaľ.
   


Komentáre

Obľúbené príspevky

Prečo sú baníci na svoju ťažkú prácu hrdí

Tiež patríte k tým, ktorí si myslia, že práca baníka spočíva najmä v kopaní uhlia krompáčom, zbíjačkou a lopatou?  Nechápete prečo sú baníci na svoju drinu hrdí? V takom prípade tu máme pre Vás poučné čítanie. Pokiaľ si teda naozaj myslíte, že väčšina práce baníka spočíva v presúkavaní a plazení sa po nízkych a úzkych chodbách v uhlí, a na pracovisku vysekávaní uhlia zo steny krompáčom či zbíjačkou, tak to je potom vážna vec. Pravdepodobne tak vážna, že by si vyžadovala odborné vyšetrenie u špecialistov. Preto že v takom prípade zrejme mávate záchvaty retrofílie. Retrofília je chronická nemoc, ktorá  sa prejavuje tým, že poznanie a technické vedomosti postihnutého sa zasekli na úrovni päťdesiatich až šesťdesiatich rokov dvadsiateho storočia, a neschopnosťou rozoznať, že technický rozvoj  pokrok napredoval ďalej. Ak si dnešného baníka predstavujete ako účastníka Stachanovského hnutia zo starých ruských dokumentov, tak máte jasné príznaky.  Našťastie mám pre vás aj dobrú správu -

Rozdiely medzi hlbinnou a povrchovou ťažbou uhlia

Hnedé uhlie a lignit sa dá ťažiť v zásade dvomi spôsobmi. Hlbinne a povrchovo. Podzemná lignitová baňa Foto Viktor Macha  povrchová uhoľná baňa ,zdroj: internet To, či sa bude ťažiť povrchovým lomom alebo hlbinne, určuje dvojica hlavných parametrov ložiska. Je to hrúbka sloja a hĺbka, v akej leží pod povrchom. Vzájomný pomer týchto dvoch veličín v zjednodušenom výpočte určuje takzvaný skrývkový pomer   , na základe ktorého sa pri ložisku hnedého uhlia rozhoduje, či bude na ložisku povrchová baňa alebo podzemná baňa. Skrývkový pomer je: hrúbka sloja uhlia v metroch v pomere k hrúbke vrstvy hornín nad slojom. Všeobecne platí: ak je skrývkový pomer  nad 1:10 , teda napríklad 1: 12  povrchová ťažba ekonomicky nemôže vyjsť pozitívne, ak chceme, alebo musíme úžitkový nerast - uhlie- ťažiť, treba ho v takom prípade ťažiť podzemne, ak nerast potrebujeme. Ak máme 2 metre uhlia pod 30 m vrstvou hornín od povrchu , potom je skrývkový pomer 2:30 = po zjednodušení 1:15 . Ak

Inštalovaný a reálny výkon elektrární

Pokiaľ ste toho názoru, že inštalovaný a skutočný výkon elektrární je jedno a to isté, ste bohužiaľ na omyle. Vezmime si príklad takého bicyklového dynama. Dnes sa už bicyklové dynamá na osvetlenie bicyklov síce využívajú málo, preto že jednorazové aj nabíjacie baterky sú lacné a dnes sú už dostupné na každom rohu, ale snáď si ešte vie každý bicyklové dynamo predstaviť. Dynamo je - medzi nami - omnoho ekologickejšie ako akékoľvek baterky. Nemusíte si kupovať každý týždeň nové, nie je náročné na údržbu, vydrží desiatky rokov, nevybíja sa, ak je raz namontované tak je pripravené na použitie kedykoľvek. Je plne recyklovateľné a neznečisťuje životné prostredie. Na rozdiel od bateriek oveľa menej vyčerpáva nerastné zdroje. Jedinou nevýhodou cyklodynama je, že keď stojíte, tak s bicyklom nesvietite. Cyklistické dynamo zo stránky všeprokolo.cz Ak ste dávali pozor na fyzike, tak viete, že dynamo je mechanický zdroj elektrického jednosmerného prúdu. Rozkrútením dynama, na ktorého rotore

Ako SEPS reguluje slovenskú rozvodnú sieť?

Asi je Vám známe, že silová elektrina sa nedá priamo uskladňovať. Uskladňovať si môžete elektrinu zo svojej malej domácej elektrárničky - napríklad veternej vrtuľky alebo strešných solárnych panelov cez regulačnú jednotku a prúdový a napäťový menič trebárs v niekoľkých batériách z nákladného automobilu. Prípadne si môžete od Elona Muska kúpiť veľkú nástennú Li-Ion nabíjaciu baterku veľkú ako priemerná chladnička, ak teda máte nejakých 5-10 tisíc Euro nazvyš. Vo veľkom meradle sa ale elektrina uskladňovať ekonomicky nedá a ani sa to v skutočnosti zatiaľ nikde nerobí. Síce som pred nejakou dobou čítal o tom, že New-Yorská elektrárenská spoločnosť ide budovať velikánsku 10 MW oloveno-kyselinovú batériu pre prípad náhlych výpadkov, ale asi sa to neosvedčilo v praxi. Problémom však je, že Európsko Únijným politikom pred mnohými rokmi niekto natáral, že uskladňovanie silovej elektriny už-už bude, že treba vyriešiť pár technických problémov, a budeme môcť bez problémov skladovať stovky

Musí sa domáce vraj nekvalitné uhlie "polievať mazutom"?

V uplynulom roku 2016 a v roku 2017 sme na Slovensku zaznamenali prudký spád dezinformácii a intenzívne prehánky vyložených blbostí v masmédiách ohľadom domácich uhoľných baní a tepelných elektrární. Domáce slovenské hnedé uhlie a lignit je vraj nekvalitné, málo výhrevné a údajne ho treba polievať tonami mazutu, aby vôbec horelo; hovoria nám niektoré é osoby. Neinformované masmédiá takéto informačné paškvily s nadšením šíria, dúfajúc v čo najväčšiu sledovanosť a čítanosť, hoci niektoré navonok demonštrujú, že zároveň bojujú proti hoaxom a dezinformáciám. Ak to narýchlo porátame, tak do podčiarknutej vety vyššie sa podarilo vtesnať na jednu kôpku až tri nahlúple dezinformácie. Pozrieme sa teda bližšie, kde je realita a čo sú tendenčne šírené nezmysly a výmysly. Kto chce preverovať informácie, ten si na internete ľahko nájde nezávislé zdroje dát, aj napríklad o tom, ako to je s kvalitou domáceho Slovenského uhlia na Slovensku, jednoduchým porovnaním parametrov uhlí doma a v zahr

Cudzie uhlie do ENO?

Ďalším častým nápadom laikov  a internetových rozumbradov je to, že do kotlov ENO môžeme ládovať uhlie z iných revírov, napríklad z Česka, Poľska alebo Nemecka. Kotly Elektrárne Nováky či presnejšie Zemianske Kostoľany si predstavujú ako  šporhelt v kuchyni u babky, alebo jej kachličky - Peterky v prednej izbe. Na internete sa často realizujú svojimi výplodmi rôzni 25 - 30 roční akože-experti, a k téme zmeny paliva pre elektrárne dávajú radobyfundované stanoviská ľudkovia, ktorí v praxi nedokážu rozkúriť ani len ten babkin šporhelt, či v prírode založiť oheň z mokrého dreva. schéma elektrárne na práškové uhlie zo stránky climatech.wiki. Toto je schéma tzv. superkritickej tepelnej elektrárne, ktorá pracuje na rozdiel od subkritickej s vyššími tlakmi aj teplotou pary, ale schéma je podobná usporiadaniu v Novákoch Ak veríte takým "odborným" stanoviskám , potom Vás zrejme nepríjemne prekvapí fakt, že obrovské kotly každej tepelnej elektrárne sú postavené na jeden konkr