Preskočiť na hlavný obsah

Všetko čo potrebujete vedieť o vykurovaní Prievidze II. Realizácia

 Pred pár rokmi bol na tejto línii blogov zverejnený príspevok ako by mala nová sústava prevažne obnoviteľných zdrojov tepla pre Prievidzu vyzerať. 

Pôvodná schéma výroby a odberných miest zásobovania teplom z uhlia vyzerala takto: 



Teraz je projekt nových zdrojov tepla už v dokončovacej  a spúšťacej fáze.

V podstate sa  oproti staršiemu príspevku nič nezmenilo, len parametre jednotlivých zdrojov tepla sa trochu zmenili, poniektoré narástli. 

Pôvodný systém centrálneho zásobovania teplom od elektrárne vyzeral v schéme takto: 

Teda celkom jednoduché - kotol v ENO, obehové čerpadlá, teplovod Nováky Prievidza, odovzdávacie výmenníkové stanice

O stratách tepla v potrubnom vedení Elektráreň Nováky tvrdili, že dosahujú 8%. 
Realita z meraní po odkúpení teplovodu ukázala, že straty v zime dosahovali až 20%. Môžete hádať kto to uniknuté teplo celé roky platil , ale prezradíme, že elektráreň to nebola. 

Po novom je centrálny systém zásobovania teplom rozdelený na tri menšie celky, Kostoliansky, Novácko Košovský a Prievidzský, každý s vlastným zdrojom tepla. 

Preto že na Hornej Nitre sa už uhlie od Nového roku 2024 nedobýva, je potrebné znižovať podiel oxidu uhličitého pri výrobe tepla. Úplne sa vylúčiť nedá, ale už teraz viac ako 50% tepla celoročne bude vyrábaných z obnoviteľných zdrojov - banskej vody cez tepelné čerpadlá, termosoláru a drevnej štiepky. Menšia polovica tepla sa bude vyrábať zo zemného plynu

Aktuálna schéma výroby tepla pre Prievidzu  je samozrejme zapojením rôznych zdrojov tepla podstatne zložitejšia: technologická schéma zdroja tepla na Cígli  vyzerá takto: 
V realite premietnuté na lokalitu Bane Cígeľ je rozloženie jednotlivých častí zdroja tepla takéto: 


Na pripojenie nového zdroja tepla bolo treba do zeme zakopať kilometre nových rúr teplovodu a tiež po starom nadzemnom teplovode potiahnuť kilometre nových nadzemných potrubí teplovodu


V súčasnej konfigurácii vyzerajú nové zdroje tepla pre Prievidzu takto: 

Základné teplo (celoročne teplá voda vo vodovode Prievidze) do 4 MW  bude robené z tepla zachyteného z banskej vody z bane Cígeľ prostredníctvom tepelných čerpadiel.
Na  Bani Cígeľ sú nainštalované celkom 4 nové tepelné čerpadlá , každé s výkonom 1 MW tepelný
Nové tepelné čerpadlá v prístavku drevoštiepkovej kotolne Bane Cígeľ
 
Elektrinu 1 MW/hod.  pre pohon motorov a čerpadiel zdrojov tepla a k tomu 1 MW tepla z chladiča motora bude vyrábať kogeneračná jednotka na zemný plyn pri štiepkovej kotolni.

 V lete bude cez deň teplú vodu pre mesto vyrábať aj termosolárny systém  umiestnený na troch hektároch pozemku bývalej uhoľnej skládky. Má maximálny tepelný výkon 2,5 MW, a dokáže okolo letného poludnia vyhrievať banskú vodu až na 50 stupňov Celzia, čím bude šetriť výkony tepelných čerpadiel.
Termosolárne pole na Bani Cígeľ

Na jar a na jeseň sa bude do výroby tepla z banskej vody a kogeneračnej jednotky pripájať aj pôvodná drevoštiepková kotolňa Bane Cígeľ  s dvomi kotlami Herz R/H 4000, každý s výkonom 3 MW tepla za hodinu. To sú tie modré kocky.  

Ak budú naozaj silné zimy, počas noci zdroje na Bani Cígeľ nebudú stačiť dodávať dosť tepla, je tu ešte pomocný zdroj a 100% rezerva výkonu zdroja na Bani cígeľ - nová plynová kotolňa na okraji mesta Prievidza, osadená dvomi kotlami Viesmann , každý s  maximálnym výkonom 15 MW tepla. a jeden menší plynový kotol Viesmann z maximálnym výkonom 5 MW tepla


  

Plynová kotolňa zvonka a zvnútra

Plynové a obnoviteľné zdroje tepla pre Prievidzu sú schopné navzájom sa zastupovať a regulovať postupným pridávaním rôznych zdrojov  aktuálnu spotrebu tepla a teplej úžitkovej vody. 
Tepelné straty v potrubí sa na väčšine dĺžky trasy nových teplovodov eliminujú na minimum.
Pre prípad naozajstnej sibírskej zimy pod - 30 stupňov je teda systém schopný na plný výkon dodávať až 40 MW tepla každú hodinu. 
Staré potrubie teplovodu v úseku medzi Prievidzou a Novákmi bude slúžiť ako dočasné úložisko tepla pre potreby nového systému pre takzvané nárazové spotreby teplej vody (ranná hygiena a večerné kúpanie). 
V prípade nutnosti bude staré potrubie slúžiť aj na prepojenie Prievidzského a Novácko Košovského zdroja tepla.   

 



    




    

 

 

Komentáre

Obľúbené príspevky

Ako euractiv. sk manipuluje s dátami o znečistení

O objektívnosti portálu euractiv.sk sme už v minulosti mali nejaké pochybnosti, preto že výrazne protežuje niektorých europoslancov , a na druhej strane je tu určitý nedostatok vyjadrení iných europoslancov. V článku euractiv z 20.9 .však už dochádza očividne k manipulácii s dátami , aby bola nejakým smerom ovplyvnená verejná mienka. O čo ide? Niekoľko predchádzajúcich blogov sme venovali rozboru rôznych rebríčkov . S dátami a štatistikami sa jednoducho manipuluje, a výsledky sa nekorektne prispôsobujú tak, aby čitateľ bez informácii logickým spôsobom došiel k takému záveru, ako očakávajú autori Elektráreň v Zemianskych Kostoľanoch sa v manipulatívnej infografike euractiv.sk ocitla na Druhej najvyššej priečke najväčších producentov oxidov síry . Je tento graf - infografika korektný? Originál článku nájdete tu: https://euractiv.sk/clanky/zivotne-prostredie/slovenska-elektraren-patri-medzi-troch-najvacsich-znecistovatelov-infografika/ No, páč ho, tak elektráreň pri Novákoch...

Emisné limity pred a po roku 2021

Médiá a novinári, spolu s rôznymi zelenými aktivistami neúnavne hľadajú nejaké problémy na zdôvodnenie, prečo by Hornonitrianske bane nemohli a nemali fungovať. Často sa pritom uchyľujú k zavádzaniu, hoaxom aj vyloženým klamstvám. Dva roky vytrvalo ako papagáji rozprávajú bludy o tom, ako Elektráreň Nováky po roku 2021 nebude plniť nové sprísnené emisné limity . Ako keby nevedeli počítať, ale zároveň počítajú s tým, že ich zavádzajúce tvrdenia nikto nepreverí, a že opakovaná lož sa stane pravdou.  Lož a zavádzanie môže pravdu na nejakú dobu prekričať, ale dlhodobo vždy nakoniec pravda zvíťazí. Ilustračné foto z Internetu  Priatelia Zeme cez Lýdiu Kňazovičovú stále blabocú dezinformácie o tom že ENO vraj neplní emisné limity a bude potrebovať veľké investície aby ich plnila. https://euractiv.sk/section/ekonomika-a-euro/opinion/prispievali-by-ste-fajciarovi-na-odvykanie-aj-cigarety-pri-uhli-sa-to-deje/ Takže vysvetlíme si to celé ešte raz a stručnejšie :  ...

Môžu za zvýšenie exhalátov CO2 Hornonitrianski baníci?

V tlači a verejno-oznamovacích prostriedkoch už bežia správy, že podľa hodnotenia Európskeho štatistického úradu   si Slovensko nie len že neplní záväzky v znižovaní množstva CO2 vyrobeného spaľovaním, ale naopak, Slovensko produkuje z roka na rok čoraz viac CO2. napríklad tu:  https://www.energie-portal.sk/Dokument/emisie-co2-v-eu-medzirocne-poklesli-na-slovensku-rastli-105155.aspx Samozrejme, ako to už býva, určite sa nájdu nejakí samozvaní experti najmä z radov zelených aktivistov , ktorí budú vyhlasovať, že za to slovenské zvyšovanie exhalátov CO2 môžu bane na Hornej Nitre spolu s Elektrárňou Nováky . Povedzme si na rovinu - je to kravina Aj v Nemecku sa aktivisti domnievali, že vyraďovaním uhoľných blokov sa celkové emisie CO2 znížia, a sľubovali to verejnosti, že naisto tak bude.... Realita rokov idúcich po sebe ukázala v Nemecku, aj inde vo svete, že znižovanie uhoľnej energetiky   neprináša automaticky zníženie produkcie CO2, naopak, produkcia CO2 aj t...

Inštalovaný a reálny výkon elektrární

Pokiaľ ste toho názoru, že inštalovaný a skutočný výkon elektrární je jedno a to isté, ste bohužiaľ na omyle. Vezmime si príklad takého bicyklového dynama . Dnes sa už bicyklové dynamá na osvetlenie bicyklov síce využívajú málo, preto že jednorazové aj nabíjacie baterky sú lacné a dnes sú už dostupné na každom rohu, ale snáď si ešte vie každý bicyklové dynamo predstaviť. Dynamo je - medzi nami - omnoho ekologickejšie ako akékoľvek baterky. Nemusíte si kupovať každý týždeň nové, nie je náročné na údržbu, vydrží desiatky rokov, nevybíja sa, ak je raz namontované tak je pripravené na použitie kedykoľvek. Je plne recyklovateľné a neznečisťuje životné prostredie. Na rozdiel od bateriek oveľa menej vyčerpáva nerastné zdroje. Jedinou nevýhodou cyklodynama  je, že keď stojíte, tak s bicyklom nesvietite. Cyklistické dynamo zo stránky všeprokolo.cz Ak ste dávali pozor na fyzike, tak viete, že dynamo je mechanický zdroj elektrického jednosmerného prúdu. Rozkr...

Banícky stav cti netratí! Čo vlastne banícky stav je?

Sme baníci. Generácie našich dedov a pradedov ťažko pracovali v hlbinách podzemia, a pracujeme v nich aj my. Pracujeme v podzemí pre to, že niekto to robiť musí, a my sme si vybrali takéto ťažké zamestnanie, na ktoré sme hrdí.  Pracovali sme a pracujeme v baniach pre to, aby mal štát suroviny na prvovýrobu, aj aby bolo dosť tepla a elektriny pre každého kto v baniach nerobí a nerobil. Možno sa Vám to zdá čudné, ale my sme na svoju prácu hrdí. Preto že robíme prácu, ktorú by robil málokto z tých ľudí čo sú hore na božom svetle, povrchovej väčšiny.  Slovensko je z veľkej časti spojené s baníckou minulosťou.  Od západných výbežkov Karpát až po východné slovensko, od okrajov Podunajskej Nížiny až po vrchol Kriváňa , všade sú nejaké bývalé bane.  Mnoho našich historických miest, na ktoré sme ako Slováci hrdí, vyrástlo na cenných surovinách, ktoré baníci v pote tváre vynáša...

Prehľad okamžitej výroby a dovozu elektriny na Slovensku

Konečne sme sa dočkali, a pre celú EÚ a dokonca aj časť sveta funguje internetová stránka, na ktorej môže ktokoľvek vidieť stav energetiky v tej ktorej krajine. Koľko sa vyrába podľa zdrojov aj koľko sa skadiaľ dováža pre každú krajinu Nás samozrejme zaujíma Slovensko . To nájdeme tu: https://www.electricitymap.org/?countryCode=SK&page=country&solar=false&remote=true&wind=false Stránka sa primárne zaoberá tzv. uhlíkovou intenzitou výroby elektriny , teda koľko gramov CO2 vyprodukuje tamojšia elektrárenská sústava na jedného obyvateľa. Tým že na Slovensku je vysoký podiel vodných a jadrových elektrární, je uhlíková intenzita pomerne nízka. Stránka po kliknutí na internetový link vyššie vyzerá takto, ak myšou prejdete a kliknete na Slovensko:  Ukáže sa Vám tabuľka vľavo, ktorá ukazuje na to koľko % ide z nízkoemisných a obnoviteľných zdrojov . Keď na hlavnej mape nabehnete myšou na Slovensko, všimnite si, že cez hranice idú také meňavé mnohošípky. T...